-
W naturalnych środowiskach roślinność bytuje głównie w mieszanych zespołach, które ulegają stałym, choć najczęściej powolnym zmianom. Takie kolejne następstwo zespołów na danym obszarze nazywa się sukcesją ekologiczną. W zespołach tych przeważają zazwyczaj rośliny wieloletnie. Różnorodność zespołu i trwałość roślin wpływają korzystnie na żyzność gleby. Występowanie w przyrodzie jednego, co roku tego samego gatunku roślin jednorocznych,…
Read more -
Nasze gleby nie zawierają większych naturalnych zasobów azotu dostępnego dla roślin i dlatego nawożenie organiczne i mineralne musi pokryć całkowicie zapotrzebowanie roślin na ten składnik z uwzględnieniem strat spowodowanych wypłukiwaniem i denitryfikacją. Udział azotu w globalnej masie stosowanych składników pokarmowych na świecie rośnie przeważnie szybciej niż pozostałych. Tendencje takie widoczne są również w Polsce. Fosfor…
Read more -
Niemal na wszystkich kontynentach globu ziemskiego napotykamy ujemne skutki ingerencji człowieka w siedlisko naturalne. Nasilanie się powodzi, erozji wodnej i wietrznej, stepowienia i pustynienia, jałowienia, ugniatania i zmęczenia gleb, zatruwania ? wód, gleb, roślinności, powietrza i zwierząt ? prowadzi do wzrastającego zagrożenia podstaw bytowych ludzkości. Zniszczenie, jakie powoduje człowiek w przyrodzie, nie ominęło zarówno naturalnych…
Read more -
Czynnikiem, który w dużym stopniu wpływa na efektywność kruszenia, jest wilgotność warstwy uprawnej. Powinna się ona wahać w określonym przedziale, nazwanym przez Świętochowskiego optymalną wilgotnością uprawową. Wówczas również opory stawiane przez glebę są mniejsze. Grunty piaszczyste odznaczają się stosunkowo szerokim przedziałem korzystnego dla ich uprawy stanu zawartości wody i małymi oporami, toteż ? jako łatwe…
Read more -
Gleby, które chcemy zasilić ściekami, powinny być przewiewne i przepuszczalne. Według Boćki najbardziej nadają się do tego celu piaski luźne, słabo gliniaste i naglinowe. Na gruntach słabo przepuszczalnych i torfach głębokich mogą występować rozmaite kłopoty związane ze stopniowym ich zamulaniem, a nawet zabagnieniem. Do nawadniania najlepsze są tereny lekko pochylone lub płaskie. Przy większych spadkach…
Read more -
W zmianowaniu spełniał on dotychczas ważną rolę w zwalczaniu chwastów i zależnie od nasilenia ich występowania powinien być nadal stosowany w czasie- rotacji. Planując dobór i następstwo roślin w zmianowaniu należy uwzględnić odpowiednie przerwy, aby znalazł się czas na poprawne wykonanie niezbędnych uprawek pożniwnych. Rozpowszechnienie chemicznego zwalczania chwastów naruszyło jednak i tutaj dotychczasowe zasady. Wprawdzie…
Read more -
Gleby te są zbudowane głównie z substancji organicznej, ich gęstość jest mała, a osiadanie powolne. Mają one dużą pojemność wodną, lecz znaczna część wody jest dla roślin niedostępna. Po nasyceniu wodą silnie zwiększają swoją objętość. Pod względem termicznym zaliczane są do gleb zimnych, ponieważ ich pojemność cieplna jest duża, natomiast przewodnictwo cieplne słabe. Złoża torfowe…
Read more -
Uprawiana warstwa gleby różni się od zalegającej głębiej odmienną budową, a w ślad za tym i właściwościami bio-fizyko-chemicznymi. Odmienność ta wyraża się obecnością różnorodnych agregatów: od drobnych, prawie niewidocznych gołym okiem, do kilkucentymetrowych. Taką budowę roli gleb mineralnych określa się jako strukturalną. Najbardziej korzystna dla roślin jest struktura gruzełkowata, o zlepkach wielkości od 0,5 do…
Read more -
Bezpośrednim celem systemów agrotechnicznych jest osiągnięcie największej efektywności środków produkcji w określonym rejonie. Zwykle trzeba się zdecydować na jeden z wariantów maksymalizacji wydajności: ziemi, pracy lub środków trwałych i obrotowych. Najbardziej komplikuje sprawę fakt, że systemy i wskaźniki ustalone dla całego rejonu muszą być wypadkową organizacji i wyników produkcyjnych poszczególnych gospodarstw. Nie można przecież wiernie…
Read more -
Saletrzak ? NH4NOs + CaCO, ? jest to saletra amonowa zmieszana w procesie technologicznym z węglanem wapniowym; produkowany w Polsce zawiera 28% N. Zamiast węglanu wapniowego dodaje się obecnie mielony dolomit, nawóz ten zawiera zatem 28% N i 3% MgO jako MgCOs oraz 20 CaCO,. Saletrzak jest lekko zasadowy, co zmienia jego właściwości w porównaniu…
Read more