Komposty

Lepsze i szybsze rezultaty otrzymuje się stosując komposty korowe, które przygotowuje przemysł drzewny. Kompostowanie przyspiesza mikrobiologiczny rozkład kory. Podczas kompostowania korę można mieszać z odpadami roślinnymi. W celu przyspieszenia działania mikroorganizmów do kompostowanej kory dodaje się mocznik w ilości 2-4 kg oraz kredę lub nawóz wapniowo-węglanowy w ilości 8-10 kg na 1 m3 kory i wszystko dokładnie się miesza. Korę można kompostować również z nawozem kurzym, dając na 7 lub 10 wiader rozdrobnionej kory 1 wiadro tego nawozu. Kompostowaną korę należy przesypywać w razie wyraźnego spadku temperatury wewnątrz stosu, co następuje po 4-5 tygodniach od jego usypania. Przy ponownym spadku temperatury zabieg ten należy powtórzyć. Po upływie 3-5 miesięcy kompost jest już gotowy. Popiół z kości może być również wykorzystany jako nawóz fosforowy, dlatego należy gromadzić w domu odpady w postaci wszelkiego rodzaju kości. Jesienią, podczas porządków w ogródku, zgromadzone kości pali się i rozsypuje na całej powierzchni uprawnej tuż przed przekopaniem ziemi. Jeżeli w ogródku są rośliny wieloletnie, należy je wkoło obsypać popiołem i delikatnie, aby nie uszkodzić korzeni, wymieszać dokładnie z glebą.

about author

admin

related articles

Popularne teksty:

  • Szkolenia interpersonalne

    Szkolenia interpersonalne — czyli jak zrozumieć innych i być zrozumianym Pomimo ułatwionego kontaktu z innymi ludźmi, większość z nas posiada problem w komunikacji. Często nie tylko źle interpretujemy komunikat rozmówcy, ale również sami nie potrafimy wyrazić się w sposób zrozumiały dla naszego odbiorcy. Jak temu zaradzić? To proste. Z pomocą przychodzą nam szkolenia interpersonalne. W…

    Read more
  • Przepisywanie nagrań

    Po co przepisywać nagrania? Przepisywanie nagrań nazywane jest inaczej transkrypcją, a osoba, która zajmuje się przepisywaniem nagrań, to transkrybent. Do jego zadań należy uważne odsłuchanie treści i bardzo dokładne ich spisanie. Wydaje się to banalnie proste, jednak w rzeczywistości w swojej pracy transkrybent nierzadko musi mierzyć się z materiałami nagranymi w słabej jakości, takimi posiadającymi…

    Read more