MELEAGER

W Etolii panował król Ojneus, którego żona, piękna Altea uczyniła go najszczęśliwszym mężczyzną na świecie, gdy urodziła mu syna Meleagera. Po jego urodzeniu, Altea miała dziwny sen. Śniło jej się, że boginie przeznaczenia Mojry i każda z nich wróżyła jej synowi: jedna – dzielność, druga – niezwykłą siłę, trzecia, że ciało będzie miał odporne na wszelkie rany, a żyć będzie tak długo jak długo nie spali się głownia leżąca właśnie na ognisku. Matka Meleagera obudziła się i zabrała z ogniska głownię, ugasiła ją i ukryła głęboko w zamkniętej skrzyni.
Meleager wyrósł na pociechę rodzicom. Jego ojciec składał ofiary dziękczynne za wszystko dobro, które go spotykało. Wszystkim bogom składał te ofiary, ale pewnego razu zapomniał o Artemidzie? bogini bardzo się rozgniewała i wpuściła do królestwa Ojneusa olbrzymiego dzika, który pustoszył pola, niszczył chaty a nawet ludzi pożerał. Meleager bardzo chciał ojczyznę wybawić od tego nieszczęścia, więc ogłosił wielkie łowy?na jego zaproszenie przybyli bardzo znani bohaterowie: Tezeusz, Kastor i Polideukes, Nestor i wielu innych.
Przybyła też dzika dziewczyna Atalanta, która wystrzeliła pierwszą strzałę i dzięki niej zakochany Meleager zabił dzika?podarował jego głowę Atalancie, czemu sprzeciwili się wujowie Meleagera, których w kłótni zabił. Jego matka, gdy dowiedziała się o tym, wyciągnęła ukrytą głownię i rzuciła do ognia?a jej syn umarł w chwili, gdy drewno się spaliło?

about author

admin

related articles

Popularne teksty:

  • Pisanie pracy inżynierskiej

    Wykształcenie jest w życiu bardzo ważne Jak wiadomo, odpowiednie wykształcenie zawsze jest dla nas szansą na to, aby w przyszłości pracować w takim zawodzie i w takim miejscu pracy, o jakim zawsze marzymy. Aby jednak było to możliwe, najpierw musimy poświęcić nasz czas na naukę. Po zdaniu matury trzeba wybrać się na studia i aby…

    Read more
  • Geologia inżynierska

    Kierunek: geologia inżynierska W dobie szybkiego rozwoju technologii budowlanych geologowie odgrywają bardzo ważną rolę. Dlatego też studia na kierunku geologia inżynierska to świetny pomysł dla każdego, kto interesuje się zarówno samą geologią, jak i budownictwem czy przemysłem wydobywczym. Studia te przygotowują do pracy w firmach oraz przedsiębiorstwach geologicznych i górniczych. Istnieje również możliwość zatrudnienia w…

    Read more